SZUKAJ POPRZEZ
NAJCZĘŚCIEJ WYSZUKIWANE
Słowackie góry » Wysokie Tatry » Droga - Rysy

Droga na Rysy


Trasa na Rysy jest uważana za wymagającą, z tego powodu polecamy ją tylko sprawnym turystom. Rozpoczyna się z Sztrbskieho plesa i następnie prowadzi przez Popradskie pleso aż na Rysy.

Sztrbske pleso znajduje się w wysokości 1346 m n.p.m. i dumnie zalicza się do nabardziej znanych i najczęściej odwiedzanych jeziór górskich w Wysokich Tatrach. Pierwotni obywatele pracowali jako drwale, pasterze, węglarze oraz interesowali się ziołami. Z tych czasów dochowała się do dziś ciekawostka, że pierwotni Sztrbczanie chcieli a nawet i w roku 1860 spróbowali odwodnić to jezioro górskie, by otrzymali pastwiska. Od końca 19. stulecia dochodzi do sztucznego narybiania jeziora. Następną ciekawostką jest to, że w zimowych miesiącach, kiedy jezioro zamarzło, był łamany jego lód, który z powodu jego przeźroczystości doważano aż do Berlina i Budapeszczu.

Popradske pleso (Popradskie jezioro górskie) leży w zachodniej części Wysokich Tatr, w środkowej części Mangusovskiej doliny. Popradske pleso stało się punktem startowym licznych turystów dążących na Rysy, które są znane dzięki przepięknym widokom scenerycznym. Następnie Popradske pleso jest dobrym wyjściem w drogi po okolicy Mengusovskiej doliny. Dotrzemy tam z Sztrbskiego plesa, a droga ta będzie trwać około 2 godzin wolną przechadzką. W pobliżu jeziora górskiego można zobaczyć Symboliczny cintorin. Na tym cmentarzu znajduje się pomnik ofiarom Wysokich Tatr. Cmentarz jest właściwym ostrzeżeniem na skryte niebezpieczeństwo tego pasma górskiego. Świadczy o tym ilość ofiar, które tutaj zginęły.

Rysy znajdziemy na granicy Słowacji z Polską. Rysy wynoszą 2499 m i zawierają trzy szczyty. Środkowy szczyt jest uważany za główny, następny szczyt południowo-wschodni jest najniższy. Ostatni z szczytów jest widokowy, z jego nazwy płynie, że cieszy się przepięknymi widokami scenerycznymi. Przez licznych turystów są Rysy uważane za miejsce najpiękniejszych widoków do wszystkich stron świata. Dzięki temu faktowi są Rysy zaraz po Lomnickim szticie najczęściej odwiedzanym miejscem w Wysokich Tatrach.

Całkowita długość trasy wynosi 19 km, czas trwania około 6-7 godzin. Trasa ta rozpoczyna się w Sztrbskim plesu w wysokości 1355 m n.p.m. i następnie prowadzi po żółtym znaku turystycznym na Helios. Następna droga przechodzi po czerwonym na Rozdroże przy Triganie i na Popradskie pleso, a później niebieskim na rozdroże czerwonego i niebieskiego znaku. W ostatniej części skorzystamy z czerwonego znaku, który zaprowadzi nas na Chatę pod Rysy i na Rysy.
 

Sztrbske pleso
Popradske pleso
Rysy

Powrót