SZUKAJ POPRZEZ
NAJCZĘŚCIEJ WYSZUKIWANE
Słowackie góry » Wielka Fatra » Droga - Kralova studna

Droga okrężna z Kraľovi studni


Średnio wymagająca trasa wychodzi z miejsca, gdzie znajduje się Hotel Kraľova studňa, i ciągnie się dalej przez Kriżnou, Salaszky, Uplaz i spowrotem do Hotela Kraľova studňa.

Kraľova studňa położona jest w wysokości 1384 m i zaliczana jest do zabytków przyrodniczych, które znajdziemy pod wzgórzem Kriżna w Wielkiej Fatrze w pobliżu skalistej formacji Krażova skala. Jest znana swoim bardzo silnym źródłem, które jest otoczone wegetacją, i wywiera się z gruboziarnistego zwaliska. W pobliżu znajduje się również górski hotel Krażova studňa z parkingiem oraz wyciągiem narciarskim. W okolicy znajduje się mnóstwo chronionych roślin jak np. prvosienka hola i klinczek kperistý.

Kriżna jest rozległym i wysokim masywem zaliczanym do najbardziej wyrazistych wzgórzy w południowej części głównego grzbietu Wielkie Fatry na granicy części Holne i Bralne Fatry. Rozległy szczyt Kriżnej jest bezleśny z różnymi typami łąk i pastwisk. Okolica jest bogata na cenne, chronione rośliny. Do najobfitszych miejsc należą południowe zbocza w kierunku małej Kriżna i Uplazy. Ze szczytu Kriżna wybija się na południowy-wschód długa rozpadlina, a na grzbiecie znajduje się wzgórzowa stacja wyciągu krzesełkowego z Starych Hor do Turecke. Jeżeli skorzystamy z tej przejażdżki, pokonamy różnicę wysokości 750 m.

Całkowita długość trasy okrężnej liczy około 14 km, możemy ją pokonać w 5 aż 6 godzin. Rozpoczyna się przy Hotelu Kruľova studna w wysokości 1260 m, następnie ciągnie się dalej po czerwonym znaku na Krażovu studňu i na Kriżnou. Następnie po niebieskim na Liszkę. Po żółtym na Salaszky. Po zielonym na Ramżinou, Uplaz aż na Krażovu studňu i spowrotem do hotelu Kralova studňa.
 


Powrót