SZUKAJ POPRZEZ
NAJCZĘŚCIEJ WYSZUKIWANE
Słowackie góry » Niskie Tatry » Droga - Demänowska dolina

Droga za urokiem Demanovske doliny


Trasa rozpoczyna się z miejsca Lukova, a następnie prowadzi przez Vrbicke sedlo aż do Demanovske jaskini.

Lukova jest stacją wyciągu krzesełkowego oraz bardzo ważnym skrzyżowaniem tras turystycznych. Jest to bardzo często odwiedzane miejsce dzięki kolejce linowej, która się tutaj znajduje.

Wrbicke pleso (górskie jezioro)leży w ślicznej Demanowskiej dolinie, należy do nabardziej hucznych miejsc Niskich Tatr. Jest jedynym jeziorem w tym Słowackim paśmie górskim. W jego przeźroczystej wodzie można zobaczyć odbicie najwyższych szczytów przepięknego masywu górskiego. Wrbickie pleso jest interesujące również dzięki cennym zabytkom. Można tutaj zwiedzić żydowską synagogę, literacko-historyczne Muzeum J. Krala, kościół sw. Mikołaja. Skansen w niedalekiej wsi Vlkolinec i drewnianny kościół w Św.Krzyżu są również godne zwiedzenia.

Demanovske jaskinie znajdują się w Demanowskiej dolinie, którą znajdziemy między szczytami Krupowa Hola (1927 m), Diumbier (2043 m), Chopok (2024 m) i Deresze (2004 m).

Całkowita długość trasy wynosi prawie 8 km i należy do bardzo łatwych wypraw. Czas przejścia jest około 3 godziny. Rozpoczyna się w miejscu zwanym Lukova, i ciągnie się dalej po czerwonym szlaku turystycznym na Tri vody, a następnie po żółtym na Vrbicke pleso i Demanovskou jaksinię.
 

Wrbicke pleso
Demänovska dolina
Demanovske jaskinie

Powrót