SZUKAJ POPRZEZ
NAJCZĘŚCIEJ WYSZUKIWANE
Słowackie góry » Mała Fatra » Droga - Vrutky

Droga do wioski Vrutky


Średnio wymagająca trasa rozpoczyna się w miejscu, gdzie znajduje się słynny zamek Kunerad a jej końcówka jest w wiosce Vrutky.

Zamek Kunerad można znaleźć 2 km od wioski Kunerad, która położona jest na granicy Żilińskiej kotliny i Luczanskiej Małej Fatry, około 8 km od Rajce. Zamek został skończony w roku 1916 w secesyjnym stylu i cieszy się swymi przepięknymi wieżami i tarasami. Podczas Słowackiego Powstania Narodowego zamek służył jako siedziba 2. brygady partyzanów generała Sztefanika, pózniej został spalony przez wojska Hitlera. Następnie został odbudowany, a dziś w okolicach zamku można znaleźć liczne obozowiska młodzieżowe.

Wioskę Vrutky znajdziemy na spływie Vahu z Turcem, około 5 km na północ od historycznego miasta Martin, któremu jest miejscem administracyjnym. Dla miłośników historii wioska ta jest bardzo ważna, ponieważ tutaj znajdowało się bardzo silne centrum związków zawodowych ruchu robotników. Dla turystów, którzy zawitają od wioski, przygotowane jest przyjemne zakwaterowanie, killka zboczy narciarskich, osada z chatami i kąpielisko.

Całkowita długość tej trasy obejmuje 22 km, czas przejścia piechotą wynosi około 9 godzin. Trasa rozpoczyna się z wioski Kunerad w wysokości 494 m n.p.m. a następnie kontynuujemy drogę po niebieskim znaku na Velkou louku, co jest chyba najbardziej wymagająca część trasy. Następnie po czerwonym na Krzyżawę do wysokości 1457 m n.p.m., możemy dojść do miejsca zwane Pod Krziżavou i Minczol. Ostatnia część jest oznaczona żółtym kolorem a kończy się w wiosce Vrutky w wysokość 382 m n.p.m.
 

Zamek Kunerad

Powrót