SZUKAJ POPRZEZ
NAJCZĘŚCIEJ WYSZUKIWANE
Słowackie góry » Zachodnie Tatry » Droga - Ostredok

Droga okrężna na Ostredok


Średnio wymagająca droga rozpoczyna się w chatowej osadzie Slagejka i ciągnie dalej przez Niżnou luku na Ostredok, Hrube wzgórze i spowrotem do osady Slabejka.

Ostredok jest najwyższym szczytem Wielkiej Fatry, znajduje się pomiędzy Suchym wzgórzem a Krziżnou. Na szczyt możemy dotrzeć z kilku kierunków. Do najkrótszych dróg należy trasa wiodąca z Liptovskiej Revuce przez Zieloną dolinę. Następna możliwa trasa wychodzi z Doliny Dedszova, która jest odborbinę dłuższa, a wyjście na sam szczyt trwa około 5 godzin. Kto będzie szukać na szczycie skały, będzie zaskoczony tym, że nic tu nie znajdzie, ponieważ Ostredok jest całowicie pokryty trawą. Na szczycie jednak nie zobaczycie sceneryczne widoki. Można tu zobaczyć Niskie Tatry, Wysokie Tatry, Małą Fatrę, Kremnickie wzgórza oraz dolinę wapienną Dedoszova.

Całkowita długość trasy wynosi prawie 17 km, czas trwania około 7 godzin. Trasa rozpoczyna się w osadzie Slabejka w wysokości 890 m n.p.m. i ciągnie dalej po niebieskim znaku turystycznym na Niżnou łąkę. Następnie prowadzi po zielonym znaku na Ostredok do wysokości 2130m n.p.m. Ten jest najwyższym punktem naszej wyprawy. Później będziemy schodzić do wysokości 1470 m n.p.m. na rozdroże zielonego i niebieskiego znaku turystycznego. W ostatniej części pójdziemy w śladach niebieskiego znaku,dzięki któremy dotrzemy spowrotem na Niżną Łąkę aż do osady Slabejka.
 

     

Powrót