SZUKAJ POPRZEZ
NAJCZĘŚCIEJ WYSZUKIWANE
Słowackie góry » Zachodnie Tatry » Droga - Jalovecka dolina - Salatin

Droga na Salatin przez przepiękną Jalovecką dolinę


Średnio wymagająca trasa turystyczna rozpoczyna w małej osadzie,która znajduje się na północ od Liptowskiego Mikulasza. Jej imię jest Lespince. Następnie trasa prowadzi na Niedźwiedzie Rozdroże, Rozdroże Salatin przez Brestovą aż do małej osady Zwerowka.

Jalovecka dolina wchodzi do Liptowskiej kotliny oddalonej niemal 4 km od gminy Jalovec. Tak jak Raczkova dolina, tak dolina Jalovecka jest wybitna tym, że można tu podziwiać resztki czynności glacijalnej. Kiedy będziemy tę dolinę szukać na mapie, łatwo znajdziemy ją za pomocy dwóch wielkich dolin, które znajdują się na jej początku. Pierwsza nazywa się Borovecka dolina, nazwa drugiej jest Parichvost. Dolina jset 9 km długa i leży prosto pod głównym grzbietem. Kiedy wyruszymy z gminy Jalovce, towarzyszyć nam będzie znaczona trasa turystyczna, która kończy się na głównym grzbiecie w Banikovskim sedle (łęku).

Brestovou na mapie znajdziemy na głównym grzbiecie Rohaczów. Możemy dotrzeć na nią z Rohaczskiej doliny po niebieskim znaku turystycznym, lub następne wyjście jest możliwe z obydwu kierunków głównego grzbietu po czerwonym znaku turystycznym. My wybraliśmy drugą możliwość, więc idziemy na Brestovou po czerwonym znaku.

Całkowita długość trasy wynosi prawie 14 kilometrów, czas trwania około 5 godzin. Trasa rozpoczyna się w osadzie Lespience w wysokości 780 m n.p.m. i ciągnie dalej po żółtym znaku turystycznym na Niedźwiedzie Rozdroże, a następnie po zielonym na Rozdroże Salatin do wysokości 2020m n.p.m. Następna część naszej trasy jest po czerwonym znaku na Brestovou a koniecznie kończymy naszą wyprawę ostatnim odcinkiem po niebieskim znaku do małej osady Zwerowka.
 

Salatin
Jalovecka dolina

Powrót