SZUKAJ POPRZEZ
NAJCZĘŚCIEJ WYSZUKIWANE
Słowackie góry » Wysokie Tatry » Droga - Sztrbske pleso - Symboliczny cintorin

Droga okrężna z Sztrbskiego plesa aż na miejce pamiątkowe Symbolicky cinotorin


Średnio wymagająca trasa rozpoczyna się w Sztrbskim plesu (jezioro górskie), następnie prowadi przez Popradskie pleso i spowrotem do Sztrbskiego plesa.

Sztrbske pleso znajduje się w wysokości 1346 m n.p.m. i dumnie zalicza się do nabardziej znanych i najczęściej odwiedzanych jeziór górskich w Wysokich Tatrach. Pierwotni obywatele pracowali jako drwale, pasterze, węglarze oraz interesowali się ziołami. Z tych czasów dochowała się do dziś ciekawostka, że pierwotni Sztrbczanie chcieli a nawet i w roku 1860 spróbowali odwodnić to jezioro górskie, by otrzymali pastwiska. Od końca 19. stulecia dochodzi do sztucznego narybiania jeziora. Następną ciekawostką jest to, że w zimowych miesiącach, kiedy jezioro zamarzło, był łamany jego lód, który z powodu jego przeźroczystości doważano aż do Berlina i Budapeszczu.

Popradske pleso (Popradskie jezioro górskie) leży w zachodniej części Wysokich Tatr, w środkowej części Mangusovskiej doliny. Popradske pleso stało się punktem startowym licznych turystów dążących na Rysy, które są znane dzięki przepięknym widokom scenerycznym. Następnie Popradske pleso jest dobrym wyjściem w drogi po okolicy Mengusovskiej doliny. Dotrzemy tam z Sztrbskiego plesa, a droga ta będzie trwać około 2 godzin wolną przechadzką. W pobliżu jeziora górskiego można zobaczyć Symboliczny cintorin. Na tym cmentarzu znajduje się pomnik ofiarom Wysokich Tatr. Cmentarz jest właściwym ostrzeżeniem na skryte niebezpieczeństwo tego pasma górskiego. Świadczy o tym ilość ofiar, które tutaj zginęły.

Całkowita długość trasy wynosi prawie 12 km, czas trwania 4-5 godzin. Trasa rozpoczyna się z Sztrbskiego plesa w wysokości 1355 m n.p.m. i ciągnie dalej po żółtym znaku turystycznym na Helios, po czerwonym na Rozdroże przy Triganie i Popradskim Plese. Następnie po żółtym na Rozdroże Cintorin i po niebieskim spowrotem na Popradskie pleso. Na ostatnim odcinku drogi będzie wam towarzyszył zielony znak na Rozdrożu przy Triganie, czerwony na Helios i żółty spowrotem na Sztrbskie pleso.
 

Sztrbske pleso
Symboliczny cintorin

Powrót