SZUKAJ POPRZEZ
NAJCZĘŚCIEJ WYSZUKIWANE
Słowackie góry » Wysokie Tatry » Droga - Stary Smokowec - Studeny potok

Trasa do przepięknych wodospadów Studeneho potoka


Średnio wymagająca trasa rozpoczyna się w gminie Stary Smokovec i ciągnie dalej przez Wodospady Studeneho potoka spowrotem do Starego Smokovca.

Stary Smokowec należy do najstarszych tatrańskich osad turystycznych. Znajdziemy go w Slavkovskim sztitie. Miasto jest znane dzięki Smokowskiej wodzie mineralnej. W dziewięćdziesiątych latach 18. stulecia została zbudowana w pobliżu źródła leśniczówka i chata myśliwska. Wielki rozwój nastał aż w 19. stuleciu za panowania Juarja Rainer, który osadę Stary Smokowec udostępnił wszystkim warstwom społecznym. Do dominant tej gminy należy Grandhotel zbudowany w roku 1904, według projektu budapeskiego architekta.

Wodospady Studeneho potoka zaleczane są do unikatów tego pasma górskiego. Wodospady łatwo można znaleźć, ponieważ w okolicy znajduje się mnóstwo znaczonych tras turystycznych. Rozciągają się na odcinku pomiędzy Rainerową chatą, aż do Bilikowej chaty. Jeżeli kiedyś słyszeliście a może czytali o wodospadach Studenovodskich, to chodzi o nieprawidłową nazwę tych wodospadów Studeneho potoka. Wodospady te znajdują się w przepięknej okolicy i przepływają przez liczne formacje przyrodnicze tworząc przepiękne katarakty. Do najbardziej znanych wodospadów Studeneho potoka należy Mały i Wielki wodospad oraz Długi wodospad.

Całkowita długość trasy wynosi prawie 7 km a czas trwania ponad 2 godziny. Trasa rozpoczyna się z osady Stary Smokovec z wysokości 1000m n.p.m., a następnie prowadzi po zielonym znaku na Hrebionak aż do Wodospadów Studeneho potoka, które znajdują się w wysokości 1250 m n.p.m. Jeżeli będziecie kontynuować drogę po zielonym znaku, to zaprowadzi was spowrotem na Hrebieno i do Starego Smokowca.
 

Stary Smokowec
Wodospady Studeneho potoka
Hrebienok

Powrót