SZUKAJ POPRZEZ
NAJCZĘŚCIEJ WYSZUKIWANE
Słowackie góry » Wielka Fatra » Droga - Ľubochnia - Czernova

Droga z Ľubochnie do Czernove


Trasa zalicza się do średnio wymagających. Rozpoczyna się w gminie Ľubocznia i ciągnie dalej przez Siodło pod Czervenym Grunom aż do Czernove.

Ľubochnia jest osadą łazibną, znaną dzięki miejscom archeologicznym, które znajdują się nad wioską pod szczytem Havran. Miejce to jest oznaczane jako puchowska siedziba, gdzie zostały odkryte bronzowe oraz rzymskie monety. W wiosce znajdziemy łaziebne oraz lecznicze domy, które pochodzą z końca 19. i początku 20. stulecia. Znajduje się tutaj również Kollarov dom.

Czernova jest częścią Rużomberoku, na zachód od centrum. Pierwsze wzmianki o tej gminie pochodzą z roku 1376. Dzisiaj Czernowa dzieli się na dwie części, starą i nową. Stara Czernova jez bardziej znana, ponieważ jest miejscem urodzenia Adreja Hlinki. W roku 1907 zastrzelono tu 17 obywateli podczas święcenia kościoła, podczas obrony praw narodowych przeciw węgierskiemu ucisku. Kościół ten został później ogłoszony narodowym kulturalnym zabytkiem oraz miejscem pamiątkowym.

Całkowita długość trasy wynosi 15 km, czas trwanie jest 5 aż 6 godzin. Rozpoczyna się w wiosce Ľubochnia w wysokości 451 m n.p.m a następnie ciągnie się dalej po niebieskim znaku turystycznym na Siodło Poliana oraz na Siodło pod Czervenym Gruniom. Następnie po zielonym do miejsca zwane Na jame a kończy w wiosce Czernowa w wysokości 480 m n.p.m. Najwyższy punkt trasy leży w wysokości 1020 m n.p.m.
 

Rużomberok

Powrót