SZUKAJ POPRZEZ
NAJCZĘŚCIEJ WYSZUKIWANE
Słowackie góry » Wielka Fatra » Droga - Donowaly - Szachticzka

Nauczna ścieżka Donowaly-Szachticzka


Nauczna ścieżka Donovaly rozpoczyna się w wiosce Donovaly, ciągnie dalej na Szachticzku aż do Sasove. Jest rozdzielona do dwóch części. Znajdziemy ją bardzo łatwo, ponieważ jest częścią znaczonej zielonej oraz żółtej trasy. 1. część drogi, która rozpoczyna się w Donovalech a kończy na Szachticzce osiąga długości prawie 12 kilometrów. Droga nie jest wymagająca. W jej pierwszej części znajdziemy 11 przystanków, na których możemy dowiedzieć się czegoś o ochronie przyrody, wykorzystywaniu krainy przez człowieka lub szczyptę historii.

Trasę bez problemów zdołamy w około 4,5 godziny bardzo wolnym tempem. 2. część rozpoczyna się w Szachticzce a kończy na siedlisku Szasova. Jej przewyższenie wynosi 600 m. Druga część wynosi około 5,5 km, i znajdziemy tu 7 tablic, które zwracają uwagę na wychowę ekologiczną, ekosystem lasów i łąk oraz miejscowe ciekawostki.

Donovaly zaliczamy do górskich gmin wypoczynkowych. Znajdują się w chronionym paśmie NAPANT w pobliżu parku narodowego Wielka Fatra w szerokim siedle pomiędzy Banskou Bystrici i Rużomberkem. Gmina Donovaly jest bardzo znanym ośrodkiem do spędzenia letnich czy zimowych wczasów. W 17. stuleciu powstawały tu pierwsze węglowe osady, dlatego Donovaly stały się ważnym administratywnym centrem osad węglowych. Do głównych czynnosći ekonomicznych należała tu praca w lesie a pózniej w hutach. Podczas 2. wojny światowej Donovaly stały się centrem partyzantów i uciekinierów przed Niemcami. Znajdziemy tutaj klasyczny kościół z roku 1824 z pierwotnym wyposażeniem oraz domy z bierwioni z szklannymi werandami.

W Szachticzce znajdziemy ośrodek turystyki oraz sportów zimowych. Możemy tu dotrzeć samochodem z Banskiej Bystrice. Ośrodek ten oferuje wyciągi narciarskie oraz trasy narciarskie, które wiodą z niedalekiego szczytu Panskeho diela. Jeżeli jesteście miłośnikami biegów na nartach, na pewno będziecie zachwyceni przygotowanymi trasami biegowymi, które znajdują się w tym ośrodku wypoczynkowym.

Całkowita długość trasy wynosi 11 km, czas przejścia osiąga około 4 godzin. Trasa rozpoczyna się z wioski Donovaly, z wysokości 960 m n.p.m., i ciągnie dalej po żółtym znaku turystycznym na Bully i Pri Javore. Następnie po zielonym znaku na Siodło Horny Szturec oraz na Szachticzkę.
 

Donowaly
Szachticzka

Powrót