SZUKAJ POPRZEZ
NAJCZĘŚCIEJ WYSZUKIWANE
Słowackie góry » Słowacki raj » Droha - Czingow - Letanowsky młyn

Droga z Czingowa do Letanowskiego młynu


Trasa średnio wymagająca rozpoczyna się w ośrodku ruchu turystycznego, znanego pod nazwą Czingowa, dalej prowadzi przez Tomaszowski widok aż do Letanowskiego młynu.

Czingow można znaleźć w rozszerzonej dolinie rzeki Hornad. Należy do doniosłych ośrodków ruchu turystychnego Słowackiego raju. Jest również znany ze swoich dużych odkryć archeologicznych, które przedstawiają ważne fakty historyczne o osiedleniu wschodniej Słowacji. Najłatwiejszym sposobem dotarcia do miejsca jest użycie autobusu z Spiszske Nowej Wsi. Czingow jest bardzo dobrym punktem rozpoczęcia różnych wypraw. W okolicy można zobaczyć wiele atrakcji turystycznych, np.: Tomaszowsky widok, Kosziarny brieżok, Podlesok lub przepiękną dolinę Bieleho potoka.

Tomaszowski widok jest również nazywany galerią skalistą a znajdziemy go na południowym zboczu Luchmanky. Do widowiskowego miejsca można dotrzeć z wiosek Smieżany, Spiszki Tomaszowiec i ze Spiszskiej Nowej Wsi. Dzięki wspaniałemu widoku na krainę Prielomu Hornadu i na Wysokie Tatry jest Tomaszowski widok bardzo odwiedzanym miejscem Słowackiego raju. Przez alpinistów jest Tomaszowski widok również bardzo wyszukiwanym miejscem, a to dlatego, że przeprowadza się tutaj treningi alipinistywzne i współzawodnictwa. Trasę średnio wymagającą można pokonać w 2 – 3 godz. Rozpoczyna się w cientrum Czingowa, a w dalszym ciągu unosi się niewiele aż do ośrodka ruchu turystycznego Czingow - Dżurkowec. Prowadzi około restauracji Poniklec ścieżką do łąki na wzgórzu. Następuje przejście chodnika wiodącego po południowej stronie zbocza, które jest zakończone ścieżką umiarkowanie się podnoszącą aż na Tomaszowski widok. Dalszy kierunek trasy jest na zachód na grzbiet prowadzący z Majestej, dalej lasem aż do doliny Trstenego potoka na Letanowkskim młynie.
 

Tomaszowski widok

Powrót

 


Słowacki raj i Spisz - Zakwaterowanie według rodzaju: