SZUKAJ POPRZEZ
NAJCZĘŚCIEJ WYSZUKIWANE
Słowackie góry » Słowacki raj » Droga - Czingow - Dedinky

Droga z Czingowa na Dedinky


Trasa średnio wymagająca rozpoczyna się n w Czingowie a dalej prowadzi przez Gerawy aż na Dedinky. Czingow można znaleźć w rozszerzonej dolinie rzeki Hornad. Należy do doniosłych ośrodków ruchu turystycznego w Słowackim raju. Jest również znany z swoich dużych odkryć archeologicznych, które przedstawiają ważne fakty historyczne o osiedleniu wschodniej Słowacji. Najłatwiejszym sposobem dotarcia do miejsca jest skorzystanie z autobusu z Spiszske Nowej Wsi. Czingow jest bardzo dobrym punktem rozpoczęcia różnych wypraw. W okolicy można zobaczyć wiele atrakcji turystycznych, np.: Tomaszowsky widok, Kosziarny brieżok, Podlesok lub przepiękną dolinę Bieleho potoka.

Gerawy jest znacznie rozległa równina wodna, która leży na południu Słowackiego raju i jest znana przedewszystkim dzięki formacjom krasowym.

Gminę Dedinky znajdziemy na drodze z Bańskiej Bystrzycy przez przystanek Dobszińska Lodowa Jaskinnia lub z Margecan. Dalszą możliwością jest podróż autobusem z Popradu przez Venarz. Dedinky leżą w dolinie Hnilce, pod zboczami równiny Gerawy. Główne środki utrzymania mieszkańców tedo terytoria przynosiła im praca w kopalniach i lasach. Można tutaj zwiedzić kościół zbudowany w stylu barokowo-klasycznym w 1853 roku. Na brzegach niedalekiego zbiornika wodnego Palcmanska Masza jest zbudowany kompleks wypoczynkowy. Do bardzo popularnych zajęć gości tych okolic bez wątpliwości należy wycieczka przez Sokolą dolinę lub Kysel do Klasztoriska lub przez dolinę Białego potoku na Czingow.

Trasa ta nie wymaga dobrej kondycji i można ją pokonać za niespełna 6 godzin. Rozpoczyna się w centrum Czingowa. Kontynuuje sę po szerokim chodniku do orientacyjnego słupu przy ujściu Białego potoka do Hornadu. Następnie doliną Białego potoku do ujścia „tiesniawy” Kysel, potem do ujścia Sokolej doliny a dalej na połunie aż do zbiornika wodnego Klauzy. Stamtąd do Turnickiego siodła i na szeroką drogę z rozdrożem Predny Hyl. Następna część drogi wiedzie do stacji krzesełkowego wyciągu na Gerawach. Od stacji na szczycie pójdziemy w dół wzdłuż wyciągu aż do wioski Dedinky.
 

Sokoli dolina
Dedinky i Palcmanska Masza

Powrót

 


Słowacki raj i Spisz - Zakwaterowanie według rodzaju: