SZUKAJ POPRZEZ
NAJCZĘŚCIEJ WYSZUKIWANE
Słowackie góry » Niskie Tatry » Droga - Wrbicke pleso - Chopok

Droga z Vrbickeho plesa na Chopok


Niewymagająca trasa rozpoczyna się w Demanovskiej dolinie, gdzie znajduje się znane Vrbicke Pleso (Vrbickie jezioro górskie), i ciągnie dalej na drugi najwyższy szczyt w głównym grzbiecie Niskich Tatr na Chopok.

Vrbicke pleso leży w przepięknej Demanovskiej dolinie i należy do najbardziej chybkich miejsc w Niskich Tatrach. Jest jedynym jeziorem w tym słowackim paśmie górskim. W jego przeźroczystej wodzie możemy zobaczyć odbicia największych szczytów tego przepięknego masywu górskiego. Vrbicke Pleso na pewno warto odwiedzić. Znajduje się tutaj mnóstwo zabytków kulturalnych, jak np. synagoga żydowska, Muzeum literarno-historyczne J. Kraľa, kościół Św. Mikołaja. Polecamy również zwiedzić skansen w bliskiej wiosce Vlkolinec oraz całkowicie drewniany kościół w Św. Krzyżu.

Chopok jest drugim najwyższym szczytem w głównym grzbiecie Niskich Tatr. Jego wysokość wynosi 2024 m. Leży między Dereszmi a wierzchołkiem Konske. Na południu można zauważyć ogromne pole głazów , a jeżeli oczy skierujemy na północ, zobaczymy strome ściany skał z licznymi korytkami, które na południowym wchodzie skierowane są do Lukowej doliny, gdzie można często znajduje się osada i jeziorko. Dotrzeć tu umożliwia wyciągiem krzesełkowym z południa z Bystrej doliny ze Srdeczka a od północy można dotrzeć na Chopok z Demänowskiej doliny.

Całkowita długość trasy wynosi prawie 19 km, a czas trwania wyprawy około 7 godzin. Trasa rozpoczyna się w Vrbickim Plesu w wysokości 1120 m n.p.m., i ciągnie dalej po niebieskim szlaku na Lukovou i Chopok. Następnie po czerwonym na Deresze, łęk Polana, Kriżski łęk, Kotliska i kończy w wysokości 1889 m n.p.m. na Polanie. Na trasie osiągniecie największej wysokości 2023 m n.p.m., na drugiej najwyższej górze Niskich Tatr na Chopku.
 

Wrbicke pleso
Chopok

Powrót