SZUKAJ POPRZEZ
NAJCZĘŚCIEJ WYSZUKIWANE
Słowackie góry » Mała Fatra » Droga - Wielki Kriwań

Droga na Wielki Kriwań


Średnio wymagająca trasa rozpoczyna się w wiosce Szutova, która znajduje się na brzegu basenu wodnego Krpelany a podąża na Velky Krivań a następnie wraca spowrotem na początek tej drogi. Na trasie położony jest słynny Szutovski Vodospad.

Szutovski Wodospad jest przepięknym wodospadem, gzie woda opada z wysokości 30 metrów. Szutovski Wodospad można znaleźć na rzece Szut v Szutovskiej dolinie Krivańskiej Małej Fatry, około 23 km od miasta Martin. Dostęp do wodospadu jest możliwy również motorówkami z wioski Szutovo. Jeżeli pójdziecie piechotą (a nie należycie do sprawnych turystów), polecamy użyć drogę z Rieki.

Wielki Kriwań jest dominantym szczytem w paśmie górskim Mała Fatra, największy w tych górach. Jest widoczny już z daleka a wynosi około 1709 m. Szczyt jest symbolem egzystencji narodowej oraz wiary. Pierwsze wyjście na sam szczyt datuje się dniem 4.8.1772. Na szczyt Krivań dążyły i ciągle dążą wędrówki narodowe już od 1841 roku. Pod jego szczytem wydobywało się złoto. Na ten przepiękny punkt widokowy lekko dobrniemy dzięki zboczeniu z czerwonego znaku grzbietowej trasy turystycznej, lub można skorzystać z wyciągu krzesełkowego z Vratne, która wychodzi z Snilowskiego siodła.

Całkowita długość trasy należy do średnio długich a wynosi około 22 km, można ją pokonać za 9 godzin średnio prędkim krokiem. Trasa rozpoczyna się w wiosce Szutowo w wysokości 460 m n.p.m. a ciągnie się dalej po niebieskim znaku przez Szutovski Wodospad aż na Chatę pod Chlebom. Następnie po zielonym do Snilovskiego siodła, a po czerwonym na Velki Krivań do wysokości 1708 m n.p.m. Do naszego wyjściowego punktu trasy powrócim po jednakowej drodze, jaką szliśmy tutaj.

Do najpiękniejszych miejsc trysy należy już wspominany Szutowski wodospad i miejsce, które jest nazywane Źródła Mojżesza, gdzie możemy ujrzeć wodę, która wycieka wprost z prostopadłej ściany i ciecze do Szutovskiego potoka.
 

Szutovski Wodospad
Wielki Kriwań

Powrót